Masör/Masöz Olmanın Zorlukları

Masör & Makyöz

Dilimizdeki masaj sözcüğü Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yoğurma anlamına gelen ”massein” sözcüklerinden türetilmiştir. Masaj; deri, derialtı dokusu, kaslar, iç organlar, metabolizma, dolaşım ve lenf sistemlerinin mekanik ve sinirsel (refleks) yolla tedavi amaçlı uyarılması; çeşitli darbeler ve ovmalarla bölgesel kan dolaşımını artırma, damarları genişleterek dokuya daha fazla kan gelmesini sağlama yöntemidir. Dinlenme veya tedavi amaçlı yapılır. Masör, dilimize Fransızca “Masseur”den geçen bir kelimedir. Bayanlara Masöz ya da Masörin, baylara Masör denir. Genel olarak masaj terapistide denilebilir.

Terapist olmaya karar vermeden önce mesleği tanımak esastır. Eğer insanları ellerinizle rahatlatmak kulağınıza hoş gelmiyorsa hiç başlamayın. Masaj tedavi veya dinlenme maksadıyla organizmanın yüzeyine yapılan manipülasyonlar olduğundan yanlış uygulamalarda hastaya zarar verileceği unutulmamalıdır. Özel olarak hazırlanmış eğitimlerden geçmek şarttır. Öğrenilen doğru tekniklerin doğru noktalara uygulanması eğitimle mümkündür. O yüzdendir ki masaj terapisti olmaya karar verenlerin, mesleğe atılmadan önce yetenek bilgi ve becerilerinin farkında olmaları gerekmektedir.

İyi bir masaj terapisti, hastanın ihtiyacı olan rahatlama veya tedaviyi sağlayabilecek kapasiteye sahip olup olmadığını ölçmelidir. Eğer içinizden gelerek bu konforu sağlayamıyorsanız profesyonel terapist olamazsınız. Karşınızdaki kişiyi rahatlatmak için kendinizden enerji vermeniz şarttır. Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız da bu iş size göre değildir.

Masaj bedenen çalışmayı gerektiren bir meslek dalıdır. Masaj yapan terapistin elleri sağlam, kasları güçlü olmalıdır. Kimilerine göre, eller beynin uzantısıdır. Her iki elinde aynı beceride çalışması hizmet verirken daha verimli olmak için gereklidir ve yapılan işin kalitesini arttırır.

Bir önceki “Masör/Masöz Nerelerde Çalışır?” başlıklı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

TOP
FİYAT AL
FİYAT AL!
Fiyat Al x

İrtibata geçmek istediğiniz şube: